Obrazem: První dvoupodlažní railjet. Stadler ukázal poprvé interiér nových vlaků pro ÖBB
Zóna pro rodiny v jednotce Stadler KISS (railjet). Foto: Mark Knopp / ÖBB

Do pravidelného provozu se dostanou nové jednotky příští rok v prosinci.
V běžným vagónu nejsou běžný zásuvky na dobíjení PC. Neb. nepostřehnul jsem. Nebo to je vlak na znamení. 🤣 Srbsko,Popovice 🙇.
Už letos v prosinci mají ve středním Rakousku vyrazit nové „InterRegio“ spoje, převážně jako náhrada nebo zahuštění stávajících IC/EC, údajně vedená novými soupravami, tak jsem zvědav, co to bude. Ale spíš si myslím, že tam ÖBB zatím pošlou to, co už mají, tedy staré push-pull s lokomotivou nebo regionální cityjety a nové soupravy (něco jako jednopatrový KISS v dálkové úpravě?) dorazí až postupně.
Super, len nerozumiem, že tam nezaradili normálny detský vozeň ako v SBB.
Fakt sedačky bokem ke směru jízdy?
Trocha nostalgie…
Tak proč ne, i takové TGV Duplex má nahoře sedačky bokem, dokonce bez oken… Tady mě celkem překvapilo že se tam zjevně půjdou vydávat i místenky, zajímalo by mě jestli to dostanu když zvolím „pokud možno okno, bez stolku“ 🙂
Hádám, že v místenkovém systému jsou prostě všechna místa ve vlaku, na tahle se těch místenek nejspíš moc neprodá. Sedět takhle 2 hodiny bych nechtěl, zvlášť ve vlaku, který často zastavuje a tudíž v něm je velký pohyb cestujících, ale když se tím jede čtvrt hodiny, může být jednodušší a pohodlnější sednout si takhle. Ale na to si těžko někdo bude kupovat místenku.
Pro dlouhána, co si nechce připlácet za první třídu by to mohlo být rozumný kompromis. Přitom v airline uspořádání by se tam asi ty sedačky vešly, jen by k nim asi nevyšlo okno.
Nemohly by se ČD spoluúčastnit takových výběrek ÖBB a přidat k jejich 14 svoji objednávku, když stejně shání rychlíkové jednotky na 200? Kdyby jich kupovaly taky třeba 14, tak by se určitě dalo se Stadlerem licitovat o ještě lepší cenu…
Asi i mohly, ale to by prve musel objedatel, u danného typu spoje zřejmě ministerstvo dopravy, takové jednotky nejprve poptávat.
Také by šlo něco takového použít jako náhradu za Pendolina, vzhldem k vysoké kapacitě a poptávce by se to mohlo mezi Prahou a Ostravou slušně uživit. Pan ministr by pak jistě rád využil příležitosti a objednal uvolněné Pendo v závazku veřejné služby k doručování rychlosti 200km/h mezi Prahou a Budějicemi po celý den:)
Spíš těžko, ÖBB nesoutěžily 14 jednotek, je to objednávka z rámcové smlouvy na stovky jednotek. Pro ÖBB by to tedy byla spíše přítěž, tím spíš, že by to stejně nebyly totožné jednotky, pro ČD potřebují jiný trakční systém, nejspíš méně vozů…
Nechcem kritizovať, súpravy vyzerajú pekne, efektne. Ale mám skúsenosť, že Stadler vo Vysokých Tatrách je menej pohodlný ako staré súpravy tatranskej električky, rovnako aj nové rýchlikové súpravy Stadler, ktoré jazdia z Bratislavy do Trenčína, ale poznáme ich aj z Maďarska nie sú obzvlášť pohodlné. Podľa môjho názoru, Stadler vie robiť pekný dizajn, ale pohodlie nie. Technickú vyspelosť samozrejme týmto nepopieram.
Výrobca poskytne také pohodlie, aké si zákazník objedná a zaplatí. Porovnajme KISS ZSSK a KISS Westbahn, resp. Stadler Flirt Traverso a jeho interiér. Alebo sedadlá OBB CityJet vs ZSSK: je to rovnaká rada sedadiel Genio pre regionálnu dopravu od výrobcu Borcad, ale OBB má obojstranné podrúčky, opierku na nohy, iné polstrovanie, skrátka, hneď vidno, kto je chudobnejší pribuzný.
Ten vlak je tak prostorný, že se dovnitř vleze ještě jeden vlak. 😀
„Prosím Vás, můžete mi zavolat později? Blbě Vás slyším, jedu zrovna ve vlaku vlakem.“
😀
To vypadá jako palandy. Pak vlak ve vlaku. A ono to je pro děti 🙂
Zcela tomu dle orf chybí business abteilung.
Takže 👎
Tohle je souprava pro zastávkové rychlíky na frekventovaných středních tratích. Takže na co business? Tady dává smysl dát maximální prostor druhé třídě, většina cestujících tím nejspíš bude jezdit s Klimaticketem, kde je už příplatek do 1. třídy závratný. Kdo na té trati jede mezi hlavními zemskými městy, tak stejně nejspíš RJ expresem, kde business je. A přitom se využívá minimálně. V první generaci railjetů měl asi 16 míst a jakž takž zaplněn býval jen díky tomu, že ho ÖBB dávaly k dispozici bez příplatku držitelům ÖsterreichCard (obdoba IN100) 1. třídy. Takže v doobjednávce z opce už těch business míst je… Číst vice »
Žeby niečo podobné čakalo aj Expresy na Slovensku? Nuž, som veľmi zvedavý, aj keď sedačky budú asi iné, možno menej pohodlné…..
Však si pozri súťažné podklady k tým jednotkám.
Tam je všetko špecifikované, čo ZSSK chce.
Jednotka vypadá skvěle. Jen ty sedačky vypadají dost nepohodlně, ale co taky poznat z fotky, že?
Vypadá to super. Až na tu hrůzu pro děti. Předpokládám, že v tom bude dětské kino. Prostě se děti posadí před televizi, která bude několik let hrát pořád dokola tu samou dvouhodinovou smyčku (tak je aspoň v současných Railjetech ÖBB, u ČD aspoň jednou za čas dají jiný obsah). Přitom to jde i mnohem líp: https://www.vagonweb.cz/fotogalerie/foto/201701/DSC_0081C.jpg
Nechme tu „hrůzu pro děti“ hodnotit děti. 🙂
No to zase ne. Opravdu není pro děti ideální způsob trávení času u iPadu či televize, ačkoliv si to sami myslí.
Jako chápu že tv je levná a prostorově efektivní (děti sedící na zadku zabírají málo místa) a že do vlaku to může být nejvhodnější řešení, ale netvařme se že je to řešení ideální jen proto že se líbí dětem
Bože…
Prolézačky, nebo rovnou celý strom dát do vagónu … nechat je tam drandit na odrážedle, ty starší na kole asi taky ne.
Ať se raději vyblbnou na zahradě, v tom vlaku nebudou trávit 8 hodin denně.
Pro děti není ideální sedět ve vlaku. Místo toho mají běhat v parku….
A tady nejde o zavírání místa. Půjč si pár dětí a zkus si pár hodinovou jízdu.
Hele jsem skautský vedoucí, vedu oddíl o asi 15 dětech na prvním stupni a pravidelně s nimi jezdím vlakem, někdy i tři hodiny; něco o tom vím Obrazovky obecně jsou mor, ale jako zase lepší když se společně dívají na pohádku na velké TV než aby si každý sám skroloval na mobilu. Ovšem nejlepší je když si povídají či hrají karty(ať už spolu či s dospělými), případně skotačí (ovšem v typickém vlaku to je samozřejmě potřeba hodně krotit. Ovšem kdyby tam bylo jedno kupé na skotačení s průkazkou, to by bylo skvělé. Ale opět, nemůžu očekávat takový luxus, obrazovka je… Číst vice »
Jenže ono cestovat se skupinou skautů je něco o dost jiného, než když (pra)rodič jede s jedním nebo dvěma malými dětmi. Skauti, kteří se týden neviděli, se zabaví, nebo je zabaví jeho vedoucí, je to přeci jeho úkol. Navíc málokdy ve vlaku tráví 3 hodiny. Něco o tom vím, byl jsem u skautů v dětství. Ale chtít od (pra)rodiče, aby jedno dítě zabavil celé 3 hodiny cesty, nutně nemusíme. To mu pak opravdu strčí do ruky tablet.
Vždyť já tu netvrdím že je vždycky špatně děti ve vlaku zabavit obrazkovkou. Já tvrdím že „nechme zábavu pro děti hodnotit děti“ je bullshit
Je. Stejně jako jejich jídelníček. Ale bohužel je to dnes běžné.
Jinak s Vámi souhlasím, že obrazovky jsou mor. Jenže většina lidí se bohužel nechová podle toho, co by bylo z nějakého pohledu prospěšné, ale především podle toho, co je pro ně pohodlné. A primárně těm se přizpůsobuje nabídka.
Vy se skauty nejspíš ani nepojedete v dětském oddíle, nýbrž v normálním.
Děti nemají sedět ve vlaku? Takže mají sedět v autě? Nebo nemají vůbec cestovat? Ta cesta vlakem s dětmi je často nutné zlo. Něco jako cesta sardinkoidním letadlem ve 3 ráno na dovolenou. Ty děti při tom zabavit a jejich doprovodu dát motivaci jet vlakem místo auta přeci dává smysl.
Stejně hloupý názor, jako nechat děti se rozhodnout, zda chtějí k obědu maso s rýží nebo lízátko.
Něčím takovým pojedou spíš na výlet, na dojízdění do základní školy to nebude.
A lízátko si můžou dát zhruba tak stejně často jako výlet takovýmhle vlakem (ikdyby to bylo 10x do roka).
Člověče, tohle je dálkový vlak, tím školní děti jezdí na víkend, na prázdniny. A lízátko (nebo cokoliv jiného, výživově podobně hodnotného) má řada z nich denně, zato ve vlaku ještě neseděly nikdy.
Nesouhlasím.
Aktuální pojetí dětské sekce u ČD i ÖBB je fakt líné a odfláknuté, pro menší děti zcela nevhodné. A přitom ÖBB kdysi ty Kinderabteily uměly, podědil je RegioJet a bývají vyprodané měsíc dopředu.
Je smutné, že když chci dnes cestovat s děckem <2 roky, tak starší vozy Bbdgmee i Bhmpz jsou naprosto v pohodě, ale v interjetu nebo comfortjetu si vhodné místo nevyberu.
Nakonec i ten kupéčkový vagon, který má uprostřed dětské kupé s kinem (ne vždy fungujícím) je docela fajn a děti se do toho těší. Na nějakou hodinu dvě jízdy to není špatné.
Už se stalo. Skluzavka u SBB se jim líbila mnohem víc než obrazovka, co hraje něco, co už viděli dvacetkrát.
Přesně. Akorát by to teda chtělo něco i pro trochu starší děti.
Jako vždy úžasné a ideální do Česka místo nesmyslnéě přetížených trati u Prahy by stačilo zvýšit kapacitu patry a na Plzeň a České Budějovice nasadit to samé
u te prahy uz patra jezdi …
Ano a další pro PID se soutěží. Na Plzeň dost možná patra brzy přijdou, každopádně Plzeň ani Budějovice zatím netečou na délku jednopodlažních souprav – a dokud je to provázané s Třeboní, Krumlovem a Domažlicemi, ten KISS tam úplně nepasuje.
Těším se, co vysoutěžila Arriva 😉
V dálkové dopravě?
Lék na přetížení?!
A to budou ČD prodávat spodní patro a LE vrchní, nebo zhoršíme nabídku spojení?
Sorry jako, ale když máme přetížené trati a stanice, tak aby týchž 250km jel každých 20 minut 5-vozový vlak, fakt není ideální. Jo, já vím, konkurenční prostředí je výborné a když jel jednou za 2 hodiny 10-vozový vlak, tak to taky nebylo ideální, ale na tu trať se musí vejít (a to primárně) i jiné vlaky než komerce Praha – Morava. Jo, ideální by bylo mít až do Třebové čtyřkolejku (přes Úvaly, nemluvím o druhé dvojkolejce přes Lysou), ale holt MD to už 35 let vidí jinak a železnice není dálnice, kde žádný úředník nemusí řešit, jak se tam všechna… Číst vice »
Jakože přidat třetí parto?
Tohle bych si dokázal představit na R16, oproti B by to byl obrovský skok dopředu
ÖBB masivně investují a rakouský stát se postará, aby se investice nezmařila a dopravce o příslušné výkony za pár let nepřišel. Soukromníci pouze na lokálky, ne na dálkové výkony. Tam si na rozdíl od Česka svého národního dopravce průběžně nelikvidují.
Ta investice by se nezmařila tak jako tak, trh s ojetými vozy je v Evropě docela živý.
Pokud umí 25kV AC a 3kV DC. Což soupravy v DACH často neumí, takže si je jednotliví dopravci mohou prodávat maximálně mezi sebou.
tak zrovna tyhle dva dopravci se dají pěkně srovnat. když je spolu přistihli při levárně, tak se rakušáci dohodli, přiznali a zaplatili výrazně nižší pokutu, než češi, který zatloukali dál. i když jim rozhodně rakušáci echo o tom, že se přiznají dát museli. toliko ke kultuře jednotlivých národních dopravců. ale třeba pid je na 30 let, to je rozumná doba na zaplacení jednotek a ještě budou mít zbytkovou cenu, se kterou se dá pracovat. prostě ty soutěže můžou být buď na dlouho s tím, že si dopravce na daný soubor koupí nové jednotky, nebo se holt bude za pár šestáků… Číst vice »
Ono se to moc nedá srovnávat. ČD měly dlouho po revoluci obrovský dluh ve vozovém parku a dlouho s tím nemohly prakticky nic dělat, protože neměly dlohodobé smlouvy, takže si nemohly brát úvěry a MD prostě jen rok co rok lepilo obrovskou díru v jejich provozním cash flow. A i když si dnes úvěry brát mohou, tak jednak nikoliv v takovém objemu, aby během pár let dokázaly modernizovat celý vozový park (byť i jen v dálkové dopravě), druhak by na to ty dlouhodobé smlouvy tak jako tak potřebovaly, což ale dnes bez soutěží už moc nejde. Takže když soukromníci na… Číst vice »
Regiojet s Westbahnom si predavaju spojenia s pripojom a garanciou pouzitia dalsieho spoja, a to pokryva prakticky vsetky mesta, kde sa da prestupit medzi dvoma sukromnymi dialkovymi linkami v strednej europe. Da sa predpokladat, ze keby v dialkovej doprave naozaj jazdili sukromnici, podobne dohody by existovali castejsie, pretoze v ramci boja o zakaznika by sa niekto snazil ponuknut lepsiu sluzbu.
Hmmh, já se tedy obávám, že moc takových dohod se v české rychlíkové dopravě nedočkáme.
I když to nutně nemusí souviset s množstvím různých dopravců, u ÖBB na sebe dnes mnohdy taky nečekají. Ona je to vždycky otázka, jestli upřednostnit lidi v tom zpožděném vlaku, nebo v jeho přípoji, který může odjet na čas. V dnešní době taktových spojení je logické spíš nečekat, protože pak by problém zase měli lidé v tom čekajícím vlaku někde dál. Pokud to tedy není poslední večerní spoj.
A čo firma Westbahn ?? Ste mimo.