Vedra rozhodla. Praha se opět pokusí doklimatizovat tramvaje Škoda 15T, cena už nevadí
Tramvaj 15T s reklamním polepem PID. Foto: Pražská integrovaná doprava

Předchozí pokusy ztroskotaly na vysoké ceně i nezájmu firem. Nyní je předpokládaná hodnota obdobná.
A co ty tramvaje vybavit za pár tisíc otevírací mi okny…
Autobusy mnohdy klimatizaci uz maji, ale zasadne ji nezapinaji. Linky 196 a 136 jsou spis obecne ohrozeni nez mestska doprava
A přitom když jedou z kopce (z Proseka či naopak od Sazky), tak to nic nestojí
Pro připomenutí – Hospodářské noviny 10.9.2012: „Klimatizace pro pražskou tramvaj 15T ForCity je projekt, na kterém pracovali naši odborníci ve vývoji tak, abychom dosáhli co nejlepší funkčnosti s ohledem na časté otevírání dveří. Také jsme chtěli, aby ve všech částech vozu měla klimatizace stejný výkon. Zvolené řešení je navíc možné použít bez větších zásahů na již vyrobené tramvaje,“ řekl generální ředitel Škody Transportation Josef Bernard.
https://domaci.hn.cz/c1-57420680-novinka-do-prazskych-ulic-vyjela-prvni-klimatizovana-tramvaj-jezdi-na-lince-18
O tom že to jde nikdo nepochybuje, ale problém byl co si za to chtěl účtovat jediný správný dodavatel.
Mmch., je dost usmevne co prohlasil GR Skody, jak pracovali na klimatizaci u tramvaji, ktere uz na klimatizaci jaou pripravene z vyroby. Jina mesta ve stejnou dobu a pozdeji pak i Praha je pak s klimou objednavali…
A skoda tvrde pracuje na zakomponovani do prvni prazske serie a s cenou neumerne vysokou…
Nicmene, rozhodne to vitam a jsem rad, ze se dospelo k nejake dohode, ovsem otazkou je smlouva a obecne vyberko…
Blbě se zeptám:
V tramvajích bez klimatizace se topí odporovým ohřevem nebo jak?
Umí tramvaje s klimatizací topit pomocí tepelného čerpadla? Vždyť se to úplně nabízí a musí to být úspora energie jako hrom….
Tepelné čerpadlo se v klimatizacích pro drážní vozidla začalo více používat až v posledních pár letech (zejména na západě). Ano, úsporu energie to přináší, ale zatím ne tak výraznou. Navíc to agregát dost prodražuje.
Agregát by to zásaně prodražovat nemělo, pokud není pod nějakou podivnou cenovou politikou. Velcí výrobci dnes nábíz snad výhradně HVAC (tedy topení a chlazení) jednotky. Nevím jak ti lokální, ale pořád je to to samé, jen umožňuje reverzní cyklus, případně odledování výměníku, pokud by hooodně mrzlo. Složitost je vyšší jen nepatrně. Moc se mi nezdá, že by to nepřinéšelo úsporu, protože topit odporníky a „čerpat“ teplo tepelným cyklem je obrovský energetický rozdíl. SCOP je dnes typicky kolem 3 (záleží na teplotách a klimatizační jednotce, ale ve městech už moc nejsou těžké mrazy, pokud jsou vůbec), takže stejně tepla se vyrobí… Číst vice »
Tak ono jde i o to, že zatímco klimatizace je ve stropě a chladný vzduch proudí dolů, pro topení se toto řešení nehodí a je vhodnější zahřívat odspodu („chladná hlava a nohy v teple“). Pokud by se klimatizace jen přepnula na obrácený chod, foukala by lidem v zimě teplý vzduch na hlavy, zatímco na nohy by jim byla zima. A řešení tohoto problému by zase bylo komplikované a drahé.
K nohám stačí potom třetinový topný výkon..
To nemusí být pravda, systém nuceného větrání (vnitřní rozvod vzduchu) může mít víc než jedno vyústění, principiálně nic nebrání při režimu topení použít výdechy umístěné níž než „na stropě“…
Ano, koeficient je dnes okolo 3, ale v době výroby prvních kusů 15T ještě tak vysoko nebyl, a nezanedbatelná část čerpadel pro klimatizaci tehdy reverzní mód nepodporovala…
A dále se v drážních vozidlech vyskytuje věc zvaná odpadní teplo, které (pokud stačí) je úplně zadarmo (tedy, kromě větráku systému nuceného oběhu vzduchu)…
Takže ta motivace použít tepelné čerpadlo pro OBA režimy nebyla před relativně nedávnou dobou ještě tak silná. Je to též jeden z (mnoha) důvodů proč se dnes klimatizace „dává do všeho“ protože už jen to využití pro topení s nižší spotřebou je ospravedlnění samo o sobě.
Kez by mohla klima fungovat bez zasahu ridice i v autobusech, na zapade to tak vetsinou je. Clovek se zaraduje, kdyz vidi na mape, ze mi prijede nove Iveco a nakonec je v nem k padnuti. Prave v jedne takove 136 jsem, nastesti alespon sedim. Ale dobre mi tak, mel jsem jet autem a nezatezovat svym zadkem autobus. Nejradsi bych jezdil na kole, ale zatim se mi nepovedla najit bezpecna cesta z Proseka na Sporilov.
No a jak moc jste tu bezpečnou trasu na kole zkoušel hledat? Resp. co jsou pro Vás limity té bezpečnosti? Ne že by se v této relaci člověk úplně vyhnul provozu, ale dá se jet docela podstatnou část trasy i po oddělených cyklostezkách a ten zbytek většinou celkem klidnými ulicemi a jen nějaké kratší úseky místy, kde je nějaký větší provoz, ale i taková místa mohou být celkem bezpečná – ale lidé právě ten stupeň ohrožení vnímají dost subjektivně…
Tak ono 400 milionů v roce 2018 není stejně jako 400 milionů teď..
No jenže to je ten problém. Dnes to nebude za 400 jak si mysli DPP, ale za 800 mega.
Tak když to bude dvojnásobek tak to zase zruší, ne?
Tramvaj postavena pro klimatizaci a jeji domontovani je velky zasah do konstrukce…
To že existuje varianta s klimatizací neznamená, že jsou obě verze vozu stejné. Vůz bez klimatizace má jinak řešené vnitřní uspořádání interiéru, má slabší pomocné zdroje, řezat díry do střechy také není jen tak. Musíte doplnit kabeláž, čidla, řídící systémy. Klimatizace a vše okolo toho také zvýší hmotnost, což změní nápravové zatížení, brzdové charakteristiky a podobně. Při domontování klimatizace a vzduchotechniky se velká část vozidla musí úplně rozebrat. Navíc původní výrobce klimatizací už dávno zkrachoval.
Já už se tak dobře nevzpomíná, ale neříkalo se při prvních dodávkách 15T že to nevadí že nemá klimatizaci, že se dá později dodělat…? Tam by člověk předpokládal že to „dá se“ právě nebylo myšleno tak že se přitom bude muset řezat do střechy a vyměňovat polovinu všech dílů…
Takže to je tak s tím „v budoucnu“… tohle „odložení nákladů do budoucna“ se moc nevyplatilo 🙁
Zato se hodně ušetřilo – proto byly taky 15T tak levný… /s
Díry do střechy? No to snad ne. Vždyť to má nucené větrání právě ze střechy. Napájení atp jsou relevantní, ale není to nic extrémního. Ostatně jedna s doplněnou klimatizací už roky jezdí.
No ta jedna se ale také celá rozebrala a předělala.
Celá? To sai ne, že.
Zdroj DPP: Doklimatizování jedné tramvaje typu 15T spočívá ve výměně podstropního kanálu, úpravě SW, nové kabeláže, klimatizačních jednotek, poté proběhne i školení a homologace. Tento investiční záměr zahrnuje náklady na montáž v prostorech DPP a zprovoznění vozů po přestavbě, záruku za jakost na dodávku i montáž v délce 24 měsíců a garanci dodávek náhradních dílů 10 let od uvedení do provozu.
No však jste si odpověděl.
Nebo si myslíte, že vámi citované neznamená totéž co „celá rozebrala a předělala“ ?
tak si představuji generální opravu a ne sundání stropních kanálů. Určitě to není operace na včer, ale také to není rozborka a sborka celého vozidla.
Žejo? Třeba do podvozku se vůbec nezasahuje, okna zůstanou kde jsou a nejspíš se nemusí odmontovat ani sedačky…
Hlavně je nutná nějaká zvuková izolace aby nebylo vůbec nic slyšet ani uvnitř ani venku
Naopak, hukot klimatizace aspoň částečně utlumí mobilní žvanění spolucestující, uvnitř by tedy měla být co nejhlučnější.
Záleží na frekvenci, zda se zdroje hluku budou vzájemně tlumit anebo naopak. 🙂 Já bych k tomu hukotu už další nepřidával… Ale možno zvážit případně volitelné rušičky signálu. 😉
Tak dlouho se nevěří na změny klimatu, až se dokupuje klima do 10 let starých vozů…
Klima se tak nezměnila. Změnila se A) očekávání lidí, zvykli si na klima v autě a doma a v práci a očekávají klima v dopravě. Přirozené protože všechno je relativní. B) globalizace je super ale také má své vady a to je třeba že ldii používají generické designy nevhodné pro lokální podmínky. T3 není perfektní ale je v pohodě pár dnů v roce co je vedro, T15 už je generický design co nemá co společného z Českem. Prostě v Malmu nebo Edingborough. Ale v Praze co vnitrozemní stát kde teplota stoupá mnohem víš to už není ok.T15 potřebuje prostě klima… Číst vice »
Klima se mění, a má to dopad na lokální počasí. Když bylo dříve v Praze tropických pár dnů, všichni to nějak vydrželi. Všichni chápali, že nemá smysl vybavovat MHD klimatizací kvůli deseti dnům v roce. Jenže změn a klimatu způsobila, že těch tropických dnů jsou třeba tři měsíce v kuse. A to už je něco úplně jiného.
Ony se i ty klimatizace do kanceláří a do aut nepořizují jen tak z rozmaru, ale prostě proto, že ty vlny veder jsou daleko častější a delší.
Řekl jsem že klima se tak moc nezměnila a nehraje tady velkou roli, ne že se nemění. 1990-2023 bylo průměrné 41 tropických dnů. Nejvíc bylo v 2018 70, 2013 67. Minuli rok jen 57. Není to podstatní rozdíl. Rozdíl je v lidech a co očekávají, a špatně designy co nejsou v hodně na České klima kde jsou horké léta a studené zimy a velké rozdíly.
Korekce 2003 bylo 67. To je 22 let zpátky.
Vybírat jeden rok je nesmysl (kromě toho v roce 2003 se oteplování dovno řešilo, není to prehistorie). Důležitý je trend. https://infogram.com/vyvoj-rocniho-prumeru-poctu-tropickych-dni-v-cr-1961-2024-1hxj48m870rgq2v
pravdu máte oba, klima se mění, ale i obecný standard
Nicméně výroba energie k provozu klimatizací situaci příliš nepomáhá. Ještě tak rekuperace, pokud nejde využít k pohonu jiného vozidla. Změnit by se měla – a mění se – skladba uličního prostoru, byť umělé fontánky s čerpadly jsou na rozpálených plochách také dvojsečné. 🙂 Chápu ale, že jako záplata do málo větratelných skleníků, než budeme ochotni situaci napomáhat mnohem více, je to žel potřeba.
V době, kdy dopady změn klimatu ještě nepociťoval každý na vlastní kůži, je spousta lidí popíralo, a málokdo byl ochotný s tím něco dělat. Dnes už je změna klimatu způsobená člověkem nepochybná, což ale znamená, že už musíme bojovat i proti příznakům, ne jen řešit příčinu. Navíc do řešení příčiny se nám pořád nechce.
Prdlajs „generický design“, ta kastle je navržená tak aby tam ta klima mohla být (a dobře fungovala když tam bude) takže se holt nemusí dělat extrémně velká otevírací okénka… ale pak někdo „ušetří“ že do prostředí kde to bude 2 měsíce do roka bez klímy dost hrůza to objedná bez klímy (drahé to bylo i tak dost)…
Kromě toho, globální… kolik že se prodalo těch tramvají jinam než do Prahy? „hezkých“ 15%? To bych pořád ještě řekl že to byla tramvaj šitá přesně na míru Praze…
Klima se rozhodně mění, podívejte se na statistiky meteorologického ústavu třeba na počty tropických dní nebo průměry teplot. Z jednotek za rok jsou to týdny a teploty lezou nahoru.
Ve Varsave to jezdi klimatizovane, ciste, ridice se umi chovat… ceske tramvaje jsou hnus, nevhodne rozmisteni sedacek, malo mista na nohy, vedro, spina, smrad a tramvajaci s chovanim prasete
Jestli je stejna cena jako pred lety, tak to je vlastně dobra zprava, to je kvuli inflaci o 20 % levnější 😉
A jen to ukazuje jak to tehdy bylo cenove napaleny…
Za 2 roky nebyla inflace 20 procent.
20%? Tak to znehodnocení peněz za pět let je o dost víc jak 20%.
No na bytech je to vidět nejlépe, tak je součin nárůstu ceny materiálu práce a energií. Dnes Praha 170-200 tis za m2 novostavby. (S rekuperací atd). Před 5 lety pod 100 tis za metr, ale ne tak dobře technologicky vybavené
Lepší pozdě než vůbec. A prosím místní „experty“, vůbec neotevírejte otázky, jestli je to potřeba. Už po 100., je…
Potřeba to je, ale za jakou cenu? A opravdu musíme jedinému správnému dodavateli sypat další stamiliony?
Dobrá zpráva. Praha mohla ještě zvýšit počet klimatizovaný tramvaje. Můžeme na to těšit letošní a příští rok postupně přibývat nové tramvaje 52T. Další tramvaje bude rozhodovat pražská rada. Pokud to potvrdí, že může postupně přebírat další 160 kusů.
A to bude příští rok, nebo až napřesrok? Na tento rok už to asi nepůjde že…
To jsem zvědavý. Jetě by to chtělo poršetry, ale tam je to asi nereálně. Ale je to tam peklo, když jsou vedra, otvíracích oken pomálu, nucená ventilace dovnitř tlačí vzduch z rozpálené střechy…
Asi to bude složitější než na 15T, ale jít by to mělo a chtělo by to, jestli s jejich provozem DPP počítá i do budoucna
Do barakud fakt ne, už takhle je to těžký jako tank a střecha by to neunesla.
Možná by pomohla inspirace Maďarskem, kde – když není umělé chlazení – jsou aspoň dostatečně otevíratelná okna. Posuvné části do dvou třetin jejich výšky od stropu….
Tady to ale norma v době jejich konstrukce neumožňovala.
Dříve jezdily otevřené vozy bez oken. A to nebyly taková vedra. Jestli by nebylo dobré mít letní varianty tramvají bez oken. Ať to vítr krásně profoukne.
Když máte 30 stupňů ve stínu, tak udělat průvan opravdu není řešením.
Navíc tramvaje, které budou kolem půl roku někde odstavené (protože v zimě ten průvan při jízdě 60 km/h moc příjemný není) nejsou příliš ekonomické.
Ono ani v létě při bouřce by to nebylo nic moc.
No okna jak na 810 by nebyla úplně nereálná 🙂
Stahovatelná či odmontovatelná okna už neumíme? Stovky tramvají opravdu nikdo na půl roku odstavovat nebude.
T3 Coupé umíme s okny a i bez, ale pro běžný provoz je to nepraktické.
Muselo by se předělat odvodnění, jinak by byl z coupé po jedné bouřce bazén 🙂
… a on ani ten prach a bordel z ulic nebude to prave orechove.
doba se posunula 🙂
6 let? Když to tentokrát nedopadne jako vždycky, tak se pořád na nějaké značnější zastoupení klimatizací v tramvajích nečekáme 6 let? To je teda novinka, volejte 3x hurá a 3 dny se radujte. Snad tu za 2 roky nebudeme číst identickou zprávu.
a co čekáte? Je třeba si uvědomit že je třeba ty tramvaje odstavit z provozu a neohrozit provoz samotný a prostě není reálné na ráz odstavit třeba 50 vozidel….
Jo, o víkendu jsem se centrem pohyboval a překvapilo mě, jaké horko umí být v některých nově vypadajících tramvajích. Totální sauna. Plně podporuji.
To vypadá, jak když někdo z magistrátu zavítal po 2 letech do tramvají 😀
Klima je jedna věc. Druhá věc je urážet pazoury všem, co pořád otevírají okna.
To jo, ale lidi ne tak úplně vnímající rozdíly jsou zmatení, když tahle klimzatizaci má a tahle ne. Tuhle jsem viděl paní se čílit na otevíranými okny v 15T, ale ona to jaksi byla první série 15T, kde žádná klima není.
Ako pravidelný cestujúci v pražskej MHD pozorujem tento problém najmä v autobusoch SOR NB, ale i v tramvajích 15T. Drvivá väčšina cestujúcich nerozlišuje v rámci 1 typu vozidla kusy, čo majú klimatizáciu salónu cestujúcich od kusov, čo ju nemajú.
Všímavý cestujúci môže podľa toho, či má vozidlo funkčnú klimatizáciu salónu cestujúcich, otvoriť či zavrieť najbližšie okno. Ale nemôže v plnej tramvaji obiehať všetkých cestujúcich a vysvetľovať, prečo by mali otvoriť či zavrieť okná. Bolo by dobré, ak by to stihol vodič na konečnej.
Ono by dost možná bylo nejjednodušší kdyby na vnitřním displeji (který už dneska je všude) byla indikace zapnuté klimatizace… pak by se nikdo nemusel učit katalog všech vozů ani hádat jestli zrovna běží či ne!
Případně by to mohl řidič připomenout vnitřním rozhlasem – „můžete/neměli byste…“, dle typu a stavu – pokud uvidí rozpor.
A nestačil by hologram vločky na okně?
A to ještě když už to verze s klímou je, tak pořád ještě není 100% jisté že je zapnutá… bohužel bývají poruchy, anebo se „po ránu“ ještě nepouští (pustí se jen nucené větrání) a to pak ty okýnka jsou naopak žádoucí…
Sorry jako, ale nekdy tram klimu na, ale asi ji pan/pani ridic/ka opomene zapnout a pak je fakt lepsi to okno otevrit
Ono by pomohlo, kdyby cedulky upozorňující na to, že se nemají otvírat okna, navrhl nějaký designer, a ne technik z depa. Oni by pak někteří cestující pochopili, že nemají otvírat okna, protože tramvaj je klimatizovaná. Ten současný román, co tam je, a ve kterém jaksi chybí ta nejdůležitější informace, že se okna nemají otvírat, je k ničemu.
nepochopili. jste prilis velky optimista 🙂
mam obavu, ze “otvirani oken” bez ohledu na klimatizaci mame zakodovanou v genech.
Možná, ale je fakt že je takový ten typ lidi co někam vtrhnou a jmou se otevírat okna a vůbec při tom nepřemýšlí ani nekoukají na popisy. 🙂 V klimatizované 15T zavírám okna dost pravidelně. Ne že by to otevíralo hodně lidí, to ne, ale to málo stačí.
Záleží taky na voze, jestli ta klimatizace je vůbec účinná. Pokud nastoupím z teplé ulice do ještě teplejšího vozu, kde je dusno, tak docela chápu, že lidi mají snahu to okno otevřít.
Já přeci jen preferuji se trochu zamyslet, než takové ty rychlé akce „je mi vedró, bum, bum, bum“. Teplejší než venku by opravdu vůz být neměl, ale nemusí tam taky být lednice. Ono to chvíli trvá, než se člověk adaptuje z toho vedrta venku. Otevření oken to jen zhorší a ještě se zbytečně pálí energie.
Jistěže to nevyřeší všechny případy. Ale mohlo by alespoň některé. A tady se evidentně někdo snažil cestující informovat, akorát že vůbec netušil, jak na to.
Řešením asi bude jim to znemožnit, co říkáte?
V busech by bohatě stačilo čas od času pustit to hlášení, které na provoz klimy upozorňuje. Bohužel, letos jsem jej ještě neslyšel.
Pokud to má být takto tak ta klíma musí být zapnutá vždycky, když není možnost otevřít okýnka!
Nezlobil bych se, kdyby se dodala i do 14T. Ve Wroclawi jezdí odvozená 16T s dodělanou klimatizací. Takže funkční řešení na trhu existuje.
Ovšemže funkční řešení na trhu existuje. Prodat 14T. 🙂
Kdo by to koupil? 🙂 Myslím, že DPP už se snažil zkoumat zájem a dospěl k tomu, že si je holt nechají, i když neradi.
Říkají vám něco odlišné normy a jiné nápravové tlaky. 😉
16T nemá poháněný střední podvozek a v Polsku nejsou tak přísné normy na klimatizované vozy.
Nezájem firem. Takovou zakázku z principu nikdo jiný než výrobce dělat nemůže. Nebo snad má DPP komplet technickou dokumentaci k tramvajím včetně třeba softwaru řídících jednotek?
K čemu je potřeba integrovat ovládání do softwaru. Klimatizace může být úplně nezávislé ovládaná.
Doporučuji si ještě jednou (a důkladně) přečíst článek, je tam větička: Řízení a ovládání klimatizace musí současně spolupracovat se stávajícím systémem topení v tramvajích a ve všech režimech musí umožnit částečnou nebo úplnou recirkulací vzduchu…
Děkuji za doporučení. Četl jsem to a řešení opravdu existuje. Stačí topení přepojit a řídit společně s klimatizací pomocí nové ( nezávislé) řídící jednotky.
Existuje i řešení hybridní. Ale vše je o umění přemýšlet a hlavně CHTÍT.
Nezávislé ovládání by nebyl dobrý nápad. To pak vede k těm situacím, kdy řidič zadává číslo linky a oběhu třikrát do třech různých systémů. (Pozor, to byl příklad. Do klimatizace asi nebude zadávat číslo oběhu, ale třeba požadovanou teplotu.)
proc by ji tam mel zadavat? to cislo muze byt nastavene a neni duvod do nej jakkoli sahat.
nebo se zeptam jinak – pokud mate auto s klimou – jak casto se v tom vrtate? ja jen, ze treba ja nemam potrebu se v tom hrabat castejc, nez dvakrat za rok – na jare tam nastavim 20,5 a na podzim 22,5.
V autě si můžu nastavit, co chci. V tramvaji se musí dodržovat normy, které například omezují maximální rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou. A také jsou dobré takové věci jako ochladit salon už před příjezdem do nástupní zastávky, nechladit naplno při stání ve smyčce nebo při jízdě do vozovny a tak.
A i kdyby nebylo potřeba zadávat ani teplotu, pořád není dobré mít v tramvaji na sobě nezávislé dva systémy – topení a větrání a vedle toho klimatizaci. Asi by se nestávalo, že by to topilo a klimatizovalo zároveň, ale nesoulad klimatizace a větrání by také nedělal dobrotu.
i kdyby, tak maximalni rozdil (ackoli tyhle teorie, ze by rozdil nemel byt vetsi nez X jsou nesmysl) si klima muze ohlidat sama – takze opet, neni potreba nic nastavovat.
Aby si to mohla klimatizace hlídat sama, musí mít na vhodném místě umístěné čidlo venkovní teploty.
A pořád tam zbyl ten druhý odstavec.
vy se mi asi zdate.
co brani tomu, aby tam to cidlo bylo? 🙂
v kontextu dodatecne montaze klimatizace (ktera mimojine zahrnuje i montaz jeji venkovni casti) je cidlo venkovni teploty tim nejmensim problemem.
co tak dlouhodobe sleduji, tak vasi specialni superschopnosti je rozbit diskusi naprostymi blbostmi.
Já jsem nepsal, že by něco bránilo. Zadávat třikrát číslo linky a pořadí také ničemu nebrání…
Když nemáte žádné protiargumenty, tak prostě nereagujte. Tak prosté to je.
protiargumenty? cemu? deoanim problemu z toho, ze by klima mela mit venkovni cislo?
na to protiargumentu netreba, staci to cist a smat se.
Protiargumenty proti tomu, o čem se tváříte, že v mých komentářích neexistuje.
To, že by v tramvaji bylo X systémů, které spolu nijak nekomunikují, je problém. Není to nepřekonatelný problém, řidič může zadávat stejné údaje vícekrát, systémy mohou mít každý své čidlo na to samé – ale pak to prodražuje jak pořízení tak provoz a způsobuje to v provozu více problémů. Ještě jednou pro vás, abyste to zaznamenal – nejsou to nepřekonatelné problémy, ale jsou to problémy.
Ostatně proto dopravci požadují integraci těch systémů.
sorey, ale cele je to o tom, ze vy hledate duvody, peoc tam tu klimu nejde dat.
a ja vam je vyvracim. na to zadne protiargumenty nejsou.
Já jsem nenapsal ani čárku o tom, proč tam nejde dát klimatizaci. Reagoval jsem pouze na to, že klimatizace řešená zcela odděleně od všeho ostatního je stejně dobré řešení, jako když je integrovaná s ostatními systémy tramvaje. Není, je to horší řešení.
Vy nic nevyvracíte. Chytil jste se jednoho argumentu, který jste špatně pochopil. Ostatní argumenty jste ignoroval. Ignorance argumentů není jejich vyvrácení.
„nechladit naplno při stání ve smyčce“ ona někde ta šalina stává zapnutá aspoň půl hodiny? Protože pro kratší časové úseky nemá absolutně cenu s tím verglovat… zpočátku něco ušetříte ale pak skoro vše ušetřené propálíte když tu teplotu máte „dohnat“… tepelné systémy tohoto rozměru nereagují v řádu sekund ale minut (aź desítek)…
Při jízdě do vozovny je klima jednoduše OFF, řidič má svoji vlastní ne?
Ano, jsou bezpečnostní přestávky s půl hodinou stání (případně popojetí) ve smyčce, pokud si neveze z centra velké zpoždění.
„Dohnání“ teploty nemůže být méně účinné, než její udržování celou dobu. Pokud by to měl řešit ručně řidič, bude samozřejmě lepší to neřešit. Pokud by to reguloval palubní počítač na základě dat z jízdního řádu, může se tou regulací něco ušetřit.
resite kraviny. zaprve je jedno, jestli bude vypnuta nebo ne tu pul hodku. ta salina co dve minuty otvira dvere a hromada tepleho vzduchu se dovnitr dostane.
ohledne toho, jestli pri pulhodinovem stani vypinat ci ne (a chtit vypnutim usetrit) – ani zdaleka. sice to zalezi na vic vecech, ale (zejmena u takoveto kratke prodlevy) vesmes vyjde jako ekonomictejsi tu klimu nechat pred tu pauzu bezet, nez s. i verglovat.
vy dovedete zkomplikovat i tak teivialni vec, a delat z toho raketovou vedu.
Tramvaj během stání a popojíždění ve smyčce opravdu co dvě minuty neotvírá.
Ekonomičnost toho nechat klimatizaci běžet byste musel dokázat. Protože ze zjevných věcí plyne to, že bude efektivnější prostor zchladit jednorázově a ne ho chladit trvale (jen není jasné, o kolik je to efektivnější). Takže byste musel přijít s něčím ne zjevným, co má ovšem opačný a větší efekt.
Protože ta šalina bude stát stále na stejném místě (stejné množství dopadající energie slunečního záření, stejná okolní teplota) tak množství tepelné energie které je třeba pomocí klimatizace odvést (BTU) je stále stejné. Takže rozdíl mezi tím když pojede dlouhou dobu „normálně“ oproti tomu když pojede krátkou dobu „intenzivně“ je tak maximálně v pohonu větráku, a to není zdaleka největší část spotřeby klímy. Dokonce pokud bude systém řízení dostatečně inteligentní tak při tom když se neotvírají dvěře (nížší „únik chladu“) tak to pozná sám a otáčky ventilátoru sníží automaticky. Víte, vzpomeňte si na domácí ledničku… zdá se vám reálné že by… Číst vice »
*brzy
Tohle by platilo v případě, kdy by sluneční záření přímo ohřívalo vnitřek tramvaje, který by byl dokonale tepelně izolován od vnějšku. Ve skutečnosti musí klimatizace vyčerpat z tramvaje jen to teplo, které se do ní dostane z venku přes tepelnou izolaci (když je ve smyčce a dveře i okna jsou zavřená). No a teplo se přes izolaci dostává tím snáze, čím větší je tepelný spád, tedy rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou. Nebo-li tramvaj stojící ve smyčce absorbuje za stejnou dobu víc tepla, když je uvnitř chladněji. Představte si to jako sud s vodou, který má vespod díru. Když bude… Číst vice »
akumulaci tepla v materialech, a dale vlastnost skleniku (kdy za pul hodinu mate vevnitr nikoli venkovnich 30 stupnu, ale treba 50), pomijite omyslne, nebo z neznalosti?
Já akumulaci tepla v materiálech nepomíjím. Je o na rozdíl od vás vím, že akumulace žádné teplo nevyrábí, pouze se zadržuje (to znamená to cizí slovo akumulace) teplo, které bylo přivedeno z venku. Já počítám teplo přivedené zvenku – a to se rozdělí na teplo vyzářené zpět ven, na teplo akumulované v materiálech (vzduch – ano, to je také materiál, který akumuluje teplo; materiál obvodové konstrukce, materiál vybavení), a případně teplo vytlačené ven klimatizací, pokud je tato přítomna a funkční. Skleník je dobrý příklad. Myslíte, že se bude skleník ohřívat donekonečna? Nebo se za stále venkovní teploty a stálého slunečního záření… Číst vice »
pokud nechate salinu salinu stat pri teplotach kolem 30 stupnu pul hodiny na slunicku, tak za tu pul hodiny tam bude kolem 50-60 stupnu.
klidne vam ji dokazu i vysvetlim 🙂
a postavim to na domaci klimatizaci. mam ji za merakem spotreby. i v aktualnich vedrech, pokud jede kontinualne, tak ma kontinualne spotrebu kolem 250w
staci abych ji na hodinu dve vypnul a prvni dve hodiny ma spotrebu pres 500.
a duvod? je to jednoduche – pokud klima bezi kontinualne, tak vlastne jen chladi v podstate jen cisty rozdil tepelne energie, co jde okny do interieru.
pokud klimu nechate vypnutou, tak krom toho, ze se obriva vzduch v interieru, tak teplo akumuluji i prvky interieru,, ktere je pote potreba uchladit
No, to vysvětlení se vám moc nepovedlo, že. Když vypnete klimatizaci, začne z venku pronikat víc tepla, které ohřívá i ty prvky interiéru? To asi těžko, že? Ve skutečnosti když se ten vnitřní prostor ohřeje, bude z venku pronikat méně tepla, protože bude menší tepelný spád.
kdyz na pul hodiny, hodinu vypnete klimu, tak se zacne ohrivat vse, co je v interieru.
takze se ohreje interier, a spolu s nim se ohreje vse , co je uvnitr. a to vse musite po te pul hodine zas vychladit.
No hlavne steny, zkuste vytopit/uchladit cihlovej barak kdyz netemperujete prubezne… a ten ucet pak…
samozrejme, souhlasim. a znam to velmi dobre. bydlim v cihlovym, a kdyz se vratim z tydenni dovolene (kdy nejede klima) a byt vcetne sten a vseho je poctive vyhratej, tak klima jede tejden jak diva, aby uchladila nastavenych 22-23 stupnu 🙂
mam ale obavu, ze tomu teoretikovi to nevysvetlime.
nemluve o tom, ze v te tramvaji za tu pulhodinu teplota (diky nulove izolaci, materialum, velkym oknum) naroste velmi vyrazne , a i to je potreba po opetovnem zapnuti klimatizace vychladit.
Ani nahodou, ono pchlazeni naraz neni mozne, muzete to videt na autobusech, ktere ze stani prijedou rozpalene a jeste dlouho trva pri jizde nez se vychladi… naopak prubezne temperovani na urcitou teplotu je mnohem ekonomictejsi,… nepocitam to, ze pak v rozpalenem voze lidi hned otviraji okenka a klima nestiha… Mj. pri stani tramvaje se zapnitou klimou a nastavenou teplotou klima snizo vykon a teplotu jen udrzuje,… Mate klimu doma? Nebo urcite i v zime topite, a pokud mate alespon hloupy termostat, tak vite, ze pri dosazeni urcite teploty se vypne ci snizi vykon chlazeni/topeni a spina jen pri vykyvu ci… Číst vice »
Zcela reálné je že ta úspora sice je, ale je zlomkem (výrazně menším než 1) toho co ta klimatizace spotřebuje za těch 30 minut… klidně to může být 10%. Fakt to stojí za to?
Kdyby to bylo řízené automaticky, byla by ta úspora zadarmo. A fakt stojí za to mít úsporu zadarmo? Ano, stojí.
Ja jen didam, trsmvaje jsou casto i pres noc nabehnute, ridic jen prijde do prace a ma tram. pripravenou, zadava samozrejme udaje o poradi, smeru, zkontroluje vuz… klimu muze jen nastavit +-2°…
Vubec neni problem tohle mit oddelene… problem je rizeni napajeni a elektrocast, kterou u separatni klimy musite resit, vcetne jisteni a monitoringu, jde to,… rozhodne to neni o tom, ze bybyl v kabine dalsi separatni panel, na kterem staci 3 tlacitka, jednoduchy display a dve kontrolky…
Tramvaj je ráno kompletně vypnutá. Výjimkou je zima, kdy se při odstavení venku zapíná temperování. I tak je většinou lepší udělat kompletní restart. Přípravu vozu za mě nikdo neudělá. Dlouhé prostoje na konečné jsou celkem vzácnost, v pracovní dny během školního roku se na mnoha linkách střídají řidiči na přestávky mimo vůz, prostoj na konečné je tak minimální. Přestávky má řidič na konečné akorát o víkendech nebo až večer a nyní na pár linkách během prázdnin. Pokud už mám na konečné delší pauzu a venku už není brutální horko, tak prostě vypnu všechno a otevřu dveře a nemusím poslouchat žádné… Číst vice »
Tak to nesouhlasim ani nahodou, zadna norma neurcuje rozdil mezi venkovni a vnitrni teplotou, ani chlazeni salonu ve smycce nebo pri zatahu… jednak klima drzi teplotu, ktera je nastavena, druhak pri zatahu do vozoven tram. bezne zatahuji s cestujicimi…
Klima nebo informační systém by rozhodně měly jít udržovat i bez přístupu k software řídicích jednotek (těch kritických co řídí pohony, brzdy a tak). Je to chyba zadání. Ideáně by tam měl být standardní interface (něco jako RS422, CAN atp) a dokumentovaný protokol, ale výhodnější je zjevně to zamknout a pak se divit.
Takže Škoda fakt vydala DPP dokumentaci a ten si to může nechat namontovat kde chce? 🙂 a jak to bude se zárukou?
Nejsou už tak jako tak po záruce?
dpp ma ve smlouve udrzbu tramvaji…
Tramvaje 15T půjdou na první velké prohlídky po více než 15 lletech provozu, tj. to znamená, že jsou po záruce, tedy to otevírá možnost, že se to konečně podaří. Kombinace musíte to vysoutěžit, a máte to v záruce opravdu nebyla ideální ;-).
Jakože by to „zrušilo“ záruku prorezivění karoserie? 🙂
Mohlo by se začít s tím, že budou jezdit přednostně tramvaje, které už klimatizaci mají.
To byste mohl taky čekat na tramvaj půl hodiny a nepřál bych vám potom vidět, jak by byla potom natřískaná k prasknutí.
Ony tak nějak jezdí všechny, takže na nějaké „přednostně“ jaksi není prostor…
Na některých linkách jako třeba 2 nebo 31 (přes prázdniny krátké vozy) se jí nedočkáte vůbec.
Zrovna tak linky 17 a 19, 17 z poloviny KT a zbytek vypravují vozovny, které nemají klimatizované vozy.
Hoši dotoho! Absence klimatizace u 15T je katastrofální, v kt nebo T3 jsou alespoň velká okna, první série 15T je ale v létě v centru v koloně docela past, já osobně se jim přes léto vyhýbám jak můžu.
No a zapomněl sem na 14T, ale těm se vyhýbám celoročně 😀
Je to tak, v T3 i KT8 je díky deklům na střeše a otevíracím oknům i ve vedrech přijatelně, ale 15T je skleník a i v těch klimatizovaných mi přijde že klimatizace horko těžko stíhá.
Jo v centru je dost slabá, hlavně když se obměňuje většina cestujících a přijdou na každé zastávce desítky přehřátých sálajících lidí 😁
Původní T3 měly odporníky pod podlahou Takže s trvale vyhřivanou podlahou v létě tam bylo hůř i s otevřenýmy okny.
Především v KT8 je obvykle celkem fajn, pokud tedy venku nejsou zrovna čtyřicítky ve stínu.
Nejzásadnější problém s klimatizací v pražské MHD jsou cestující. Letos se mi ještě nepodařilo nastoupit do vozu s funkční klimatizací, kde by nebylo otevřené aspoň jedno okno.
To není výjimka, to je zákon, pravidlo, vždy to tak je.
Dnes dopoledne jsem sedl do autobusu Iveco a jeden cestující hned otevřel okno. Chtěl jsem mu ukázat ten obrázek, kde je napsáno, že se nemají otevírat okna. Jenže jsem se radši přesvědčil, zda klimatizace jde. Nešla. Pokud ji řidič později zapne, tak už to okno možná nikdo nezavře. Ráno jsem naopak jel skleníkem 15T bez klimatizace a ani jedno okno nebylo otevřené. Já bohužel nebyl ani u jednoho otevíracího okna, abych nějaké otevřel.
Možná by ševci a řídiči mohli na konečné projít vůz a pootevírat / pozavírat okna.
A pokud zavírají s plánem pustit klimatizaci, pozamykat. Pokud naopak chtějí tohle kolo nechat nastavení na cestujících, tak poodemykat.
Ano, to je takový zákon naruby, že když ve voze klimatizace není/nejde, tak nikdo okno neotevře:-)
Na lince 9 se občas objeví starší vůz bez klimatizace. Na konečné jsem otevřel okna, už při nástupu cestujících v nástupní zastávce jsem slyšel zabouchávání oken, ani jsem nestihl zavřít dveře. Ve voze bylo 32°. Efekt větrání přes otevřená okna a dveře vydržel cca 10 minut během prostoje ve smyčce.
Zase nepředstavujme si, že jedno nebo dvě otevřená okénka udělají nějaký zásadní rozdíl. Čekání na dobíhající mi tramvaj vyvětrá (tedy zahřeje) více. Ale i tak v obloucích ve zpětném zrcátku sleduji, kolik okének mi od konečné zase cestující pootevírali. Ale nikdy to není víc jak 3-4. Co je potřeba ještě k 15T zmínit, že řidič má možnost o +/- 2°C zesílit či oslabit účinek klimatizace a to už opravdu rozdíl cítit je.
To si dovolím nesouhlasit. Představte si to v zimě. Topíte a máte otevřená 3 – 4 okna. Pokud bude venku fakt zima, tak to prostě nevytopíte anebo bude muset jet topení úplně naplno a velmi neefektivně.
S klimatizací je to totéž.
Není to totéž. Když je venku fakt zima, bude výrazně větší teplotní rozdíl mezi tramvají a venkem, než když je venku horko a uvnitř běží klimatizace.
Jsou i jiné odlišnosti, ale ty asi nebudou mít zdaleka takový efekt, jako ten teplotní rozdíl.
To ovšem neberete v potaz ohřev interiéru sluncem. Pokud necháte stát tramvaj venku při -5 stupních, za nějakou dobu, pokud nebude svítit slunce, bude uvnitř také těch -5. Když slunce svítit bude, tak tam bude klidně +10 i víc. Pokud ale necháte stát tramvaj na slunci a venku bude +30, tak uvnitř bude za chvíli +60. Takže ty rozdíly teplot, které musí klimatizace/topení vyrovnávat, zase tak rozdílné nebudou. Otevřené okno v každém případě účinnost klimatizace výrazně snižuje a zvyšuje také zbytečně spotřebu. A pokud jsou otevřená až 4 okna, jak píše přispěvatel na úvod tohoto vlákna, tak ten salon prostě… Číst vice »
Není to totéž, v zimě je typický rozdíl teplot (delta T, uvnitř-venku) cirka 20-25oC, kdežto v létě je to spíš okolo 10oC. Takže za jinak shodných podmínek je tepelný tok poloviční…
Plus, nějaký objem čerstvého vzduchu chcete do vozu pouštět takjako tak, v zimě to není TAK velký problém ale v horkém létě fakt nechcete „vnitřní recyklaci“ vzduchu bez připouštění čerstvého… kyslík se spotřebovává zvýšeně… jistě je nejlepší přidávat/vypouště ten vzduch řízeně přes klimačku, ale ani několik málo těch okýnek není na škodu…
Jen drobné upřesnění: 9243 přišla s klimatizací už z výroby, pilotní projekt doklimatizování se týkal jen vozu 9285.
Trochu blbá otázka, ale mají tramvaje na oknech nějaké protisluneční / UV fólie podobné jako na autech?
Upřímně o tom pochybuju, protože jinak by tam nebyl zdaleka takovej skleník a skla by byla výrazně zatmavenější. Rád bych si myslel, že v posledních minimálně 10 letech bude něco takového na vozidlech standard, jenže standard je to jen do té míry, do jaké si o to napíše ve VŘ zákazník a tam myslím začíná problém napříč dopravci.
Zatmavovací UV folii vidím jako to nejjednodušší a nejlevnějších řešení, které lze pro zabránění přehřívání vozidel (stávajících i nových) udělat. Ale ne, raději na to flákneme hnusnou CVR a ještě o něco zdegradujeme celou úroveň MHD a službu zákazníkovi. 🙁
Btw.máme dvě úplně stejná auta (i se stejnou barvou), jedno je o 5 let starší a to jsme kupovali jako ojeté, tedy nemohli jsme určovat výbavu, nemá zatmavená okna, to nové má a je to sakra rozdíl.
Zatmavené okná vozidiel MHD pomáhajú, aj na jar / ráno v lete, keď je vonku 17° C, ale vo voze bez zatmavených okien aj 27°.
U tramvají ako dráhových vozidiel môže byť problém s byrokraciou, ale na autobusoch by nemal byť žiadny problém dolepiť u starých SORov DPP bez klimatizácie salónu cestujúcich zatmavovacie fólie na okná tak, ako DPB na Ivecá Urbanway 12M.
Ideálne je mať zatmavené okná z výroby, ako majú v Bratislave SORy NS 12 Diesel z roku 2022 (klimatizácia salónu cestujúcich je o to účinnejšia). Škoda, že DPP nakupuje nové tramvaje 52T bez zatmavených okien.
Nové vlaky je snad mají (a večer při zářivkách naplno není téměř vůbec vidět ven), takže ve „dráze“ by problém být v tomto případě nemusel.
Ví někdo, jaký je postup v autobuse DPP, který je vybaven klimatizací a ta není funkční/zapnutá? Když nastoupím dozadu, nechce se mi chodit 18 metrů plným autobusem, abych se dověděl, že je „zapnutá“ nebo že „nefunguje“. Na jaké číslo se dá zavolat, aby ten řidič měl záznam, že něco dělá špatně?
A ano, opravdu budu tento týden z domova odcházet podle údajů vozidla na mapě (píšu abych nebyl dotazován co budu dělat v případě, že pojede vozidlo bez klimatizace).
Taky si říkám, že to nemůže být neřešitelný problém. Stačilo by po vzoru některých meziměstských linek, co zobrazují „Zastavíme“ na LCD obrazovkách pod plánem zastávek při stisku STOP integrovat i „Zapnutá klimatizace“ při zapnutí klimy. Jen se musí chtít po výrobci vozidla udělat signální výstup do IS.
I do T3 a KT8 klimatizace dodelat jde,… ale otazkou je, zda se to vubec vyplati, kdyz jsou to stare vozy, a T3 se budou vyrazovat…
PS: Jde to obdobne jako u instalace mobilni klimy, proste by se vyradila jedna sedacka, udelal vyvod ven a obyc. plastovy kanal [ro vydech a sani ve voze po strese… nebyla by ale moc efektivni…
Nicméně wany a KT8 se pořád „vyrábějí“, takže tu s námi bohužel budou ještě dlouho a zároveň by se to tam dalo dát z „výroby“.
No, to je oyazka, porad by to byla skrin uvniyr vozu, pac jinam to nedate bez zesileni strechy a sloupku,…
Nedalo, nevyjde ti statický výpočet pevnosti skříně…
Ale v Ostravě to na wany doplnit šlo, a u KT za byly na střeše před reko odporníky, které tam po reko nejsou. Tak jako tak, když se to vyrábí jako novostavba, tak by to snad zesílit šlo.
Je to na Variu, pokud vím jednom, zkušebně…
Vyvrtat vývod do té kastle? A jezdilo by to pořád na původní papíry, nebyl by to už zásah po kterém by se schvaloval podle dnešních norem (t3 vs crashtest).
Nemyslim, to mate jako stresni okno, stejne se dodelavala i klima pro ridice, jde jen o vyvod/vyfuk tepla mimo nosnou konstrukci…
Takže po doklimatizování 15T zůstane v Praze jediný saunový skvost, milovaný všemi: 💖14T💖
(pokud nepočítám T3, ale ty alespoň při jízdě slušně větrají)
No, „slušně“… Větrají trochu, ale je to lepší než 14T. Požitek to rozhodně není, stejně jako kačeny.
Mimochodem, nechtěl DPO nedávno doplnit klimu do Varií? Nakonec z toho nějak sešlo, ale i s tou T3 by možná něco vymyslet šlo (byť to už úplně nedává smysl).
Ad. Ostrava, tam mají někteří tramvajáci bohužel zvláštní zálibu. Že v největších vedrech zásadně na klimatizovaných tramvajích vyřazují poptávkové ovládání a automatické zavírání dveří. Tedy na každé zastávky otevřou všechny dveře z kabiny bez ohledu na počet nastupujících a drží je otevřené celou dobu pobytu.
DPMB skutečně klimu doplnil do Varia, ale je to snad jen jeden testovací kus. Takže to jde.
Přesně tak, je to vůz 1598 – jedná se o „krátké“ Vario (ne kloubák) a cena byla 1,75 milionu. Ve srovnání s tím že zde by se jednalo o tři jednotky a mnohem delší tramvaj, tak se mi ta cena v Praze nezdá tak hrozná.
Ale na druhou stranu v Brně se jednalo o jeden kus a dá se předpokládat že kdyby jich mělo být více, tak cena klesne.
Každopádně doufám že se Brno rozhoupe a klimatizaci doplní i do dalších. Ale už tomu moc nevěřím…
DPMB nakupoval (přesněji, sám bastlil) šaliny bez klimy ještě v roce 2018. Příčina steiná jako v Práglu – žádný oteplování prej není. Takže lidi budou v 45 stupních jezdit v šalinách bez klimy, bo nejmladší Poršetry nemaj ještě ani 9 let a Varia 7 let…
Ale tak když to pro někoho je „ideologický problém“ tak nemusíme řešit jestli je oteplování globální nebo lokální, krátkodobý výkyv nebo dlouhodobý trend, prostě je tu zhruba dva měsíce do roka vedro hrozný, kaštanstvo je ochotný pustit chlup (přímo i prostřednictvím města) a klidně tomu říkejme že řešíme dávno existující problém, nikoliv nějaký nový posun klimatu…
Příčina je v tomto případě poměrně nedůležitá, řešme projevy.
No, řešit projevy se právě nechce. Protože to by například znamenalo, že na ulici je důležitější alej platanů než parkovací místa…
Jenže tam když se přemýšlí, tak tam jde dostat obojí. Když se to udělá stylem „buldozer“ tak se zruší po celé délce parkovací místa a místo toho se nasadí TŘI platany… (a z nich dva do 5ti let chcípnou, a někdo to za dalších 5 let (přece to nebudou chodit kontrolovat a dosazovat každý rok) zkusí znovu.
Všechno jde když se chce, jel jsem v nejmenovaném městě nízkopodlažní T3 s klimou…
Nastává čas z MHD v Praze v letních měsících definitivně přesedlat do auta. Další angínky a chřipečky z překlimatizovaných vozů nechci, nevím, zda někomu došlo, že když na spocené tělo v šortkách a tričku pustíte 18°C – 20°C vzduch, bez zdravotních komplikací se to neobejde. A řidič v košili a kalhotech vám jen řekne, že s nastavením klimatizace nic dělat nemůže.
To se mi líbí:
1. Není tam klima → moc horko, šup do auta
2. Je tam klima → moc zima, šup do auta
😀
S tím dokáže přijít jen autoholik.
Jel jste někdy klimatizovanou tramvají v Praze? Protože zima v nich opravdu není.. naopak, někdy bych ještě přitlačil a teplotu snížil..
(jo takové BTS v Bangkoku třeba, to je jinej zážitek, to člověk s sebou pomalu tahá svetr a šálu 🥶)
Tramvaje jsou OK. To některé busy jsou lednice. Zejména sedět u okna znamená koledovat i o nemoc, když tam člověk vleze zpocený z 35 stupňů venku.
No, zase raději ne tak, jako při přejezdu expresu z Děčína do Bad Schandau, Lepší teplota akorát, než další zavazadlo s oblečením. Existují už poznatky, jak zdravě chladit, stačí je používat.
Já vidím naopak zejména u autobusů problém opačný, venku je vedro a řidič z nějakého důvodu klimatizací nechce zapnout.
Ale kecy. Zajeďte si kamkoliv do teplejších zemí, kde klimatizují výrazně drastičtěji. Žádná zdravotní apokalypsa se nekoná, je to jen otázka zvyku. Citlivější povahy si na dlouhé cesty přibalí lehkou mikinu a budou ráno brát šumivé céčko.
Doporučuju třeba metro v Barceloně – na ulici vedro, ve stanici snad ještě větší (hlavně pozdě večer), a pak přijede mrazák 🙂
Jojo, ty stanice metra tam jsou o v lete o zivot :/ (ale Londyn je na tom dost podobne, ne-li hur 🙂 )
me to prave neprislo.
pocitove tam je mrazak pri vstupu, ale to hlavne proto, ze ram clovek vleze z horka venku/ve stanici, ale kdz je v tom voze dyl, tak mi prislo, ze vlastne nic moc.
me by zajimalo, kolikrat v zivote jste v praze tou klimatizovanou mhd jel.
Až budete stát v koloně (v Praze dost časté) tak si možná vzpomenete, že klimatizace v autě pracuje jen při běžícím motoru. A pohled na ceník u čerpačky není nic povzbudivého
Jasně, kdežto ofouknutí průvanem z otevřeného okýnka (aby lidi nepadali vedrem) to na zpocené tělo má nějaký jiný, zřejmě blahodárný vliv…
Anebo se domluvme – pokud akceptujete jako přijatelné že abyste vy nemusel mít mikinu/svetr tak já můžu jet MHD ve vasilu tak pak by to MOŽNÁ šlo… jinak ovšem je citelně jednodušší když se zimomřivý jedinec trochu víc obleče než když se všichni ostatní „víc vysvlečou“ protože tam už většinou moc není co…
Konečně se Praha přiblíží maloměstům, kde už mají klimatizované MHD i třeba za 100%
Pořád na rozdíl od maloměst nebude mít klimatizované metro.
Na co potřebujete klimatizaci v metru? V Praze jsem v tunelu (ve stanicích) snad nezažil nějaké nepříjemné klima z pohledu teploty (s ohledem na běžné klima na povrchu). Nějaká opodstatněná potřeba klimatizace by vznikla jen v případě existence delších povrchových úseků, dnes ale jezdí metro odkryté po povrchu jen krátký úsek u Depa Hostivař.
Ano, ve většině maloměst nebývá ani jedna neklimatizovaná linka metra…
A kde taková města jsou ? Zatím jsem po světě na žádné takové nenarazil…
Na maloměstě stačí nakoupit novou várku busů a máte 100% obměnu vozového parku.
Problém předchozího VŘ byl požadavek na integraci ovládání do řídícího systému tramvaje. (Čti na míru Škodě). Kdyby stačilo OEM řešení, třeba by se přihlásil nějaký polský dodavatel a cena by byla jinde.